Newfoundland and Labrador English School District
Western Region Staff Directory
Mailing and contact information for the Regional Office(s). Staff contact information can be found below.

Western Regional Office
P.O. Box 368
10 Wellington Street
Corner Brook, NL
A2H 6G9 · Canada

Tel: (709) 637-4000 · Fax: (709) 634-1828

         

Director's Office Division
Position/Title (Division)
Region
Name
Telephone
Ext
CEO/Director of Education
eastern
Darrin Pike
758-2381
 
Corporate/Executive Assistant
eastern
Jackie Crane
758-2381
 
Director of Communications
eastern
Ken Morrissey
758-2371
 
Manager of Communications
eastern
Cheryl Gullage
758-0032
 
Senior Administrative Officer (Corporate)
eastern
Heather Hillier
757-4652
 

Programs Division
Position/Title (Division)
Region
Name
Telephone
Ext
Associate Director of Education (Provincial)
eastern
Jeff Thompson
757-4663
 
Administrative Assistant (Programs - Provincial)
eastern
Peggy Walsh
758--0392
 
Assistant Director of Education (Eastern)
eastern
Lucy Warren
758-2341
 
Administrative Assistant (Programs - Eastern)
eastern
*** VACANT ***
758-2341
 
Senior Education Officer - Instruction & School Leadership
eastern
Deborah Martin
758-2377
 
Senior Education Officer - Instruction & School Leadership
eastern
Wilhelmena Hardy
758-2762
 
Senior Education Officer - Instruction & School Leadership
eastern
John Way
786-7217
299
Senior Education Officer - Instruction & School Leadership
eastern
Jamie Coady
786-7217
250
Senior Education Officer - Programs/Achievement
eastern
Violet Pack
758-0397
 
Senior Education Officer - Instruction & School Leadership (Vista)
eastern
Whyte Horlick
466-3401
222
Senior Education Officer - Instruction & School Leadership
eastern
Kathleen Roul
279-2313
18
Senior Education Officer - Instruction & School Leadership
eastern
Paul House
757-4642
 
Senior Education Officer - Instruction & School Leadership
eastern
Sarah Osmond
757-4606
 
Senior Education Officer - Student Support Services
eastern
Bonnie Woodland
757-4633
 
Confidential Secretary (Student Support Services)
eastern
Betty Morgan
757-4660
 
Confidential Secretary
eastern
Mary Newman
757-2903
 
Confidential Secretary (French Programs)
eastern
Patricia Oates
757-4641
 
Program Specialists - Student Support Services
eastern
Lisa O'Keefe
758-2351
 
Program Specialist - French Programs (K-6)
eastern
Gillian Blackmore
757-4625
 
Program Specialist - French Programs (7-12)
eastern
Jacqui Rideout
757-4640
 
Program Specialist - Fine Arts
eastern
Jennifer Nakashima
757-4639
 
Program Specialist - ELA/Social Studies 7-12
eastern
Christine Greene
758-2349
 
Program Specialist - Math (7-12)
eastern
Ian Crewe
758-2350
 
Program Specialist - K-6 Programming
eastern
Karen Yetman
758-2356
 
Program Specialist - K-6 Programming
eastern
Trudy Porter
757-4638
 
Program Specialist - K-6/Early Learning Program
eastern
Dr. Deborah Toope
758-2359
 
Program Specialist - K-6 Programming (Avalon West)
eastern
Alice Bridgeman
786-7182
222
Program Specialist - Student Support Services (Avalon West)
eastern
David Bishop
786-7182
241
Program Specialist - K-6 Programming, Literacy/Numeracy (Vista)
eastern
Daniel O'Brien
466-3401
263
Program Specialist - Student Support Services (Vista)
eastern
Mary Larner-Pardy
466-3401
260
Program Specialist - K-6 Prog., Literacy/Numeracy & SSS K-12 (Burin)
eastern
Colleen Scott
891-6100
235
Program Specialist - Physical Education, Health and Active Living
eastern
John Elkins
757-4657
 
Program Specialist - Technology K-12/PowerSchool
eastern
Glen Williams
758-2348
 
Program Specialist - K-12 Programming (Provincial)
eastern
Rick Snow
757-4645
 
Program Specialist - Science and Technology (7-12)
eastern
Rodney Hodder
758-2348
 
Program Itinerant - Information Technology
eastern
Thomas Sheppard
 
 
Program Itinerant - Safe and Caring Schools
eastern
David Dyer
757-4630
 
Program Itinerant - Inclusion (East)
eastern
Thelma Coley
757-4632
 
Program Itinerant - Inclusion (Burin, Vista & West)
eastern
Darlene Tilley
786-7182
246
Program Itinerant - Autism (Burin, Vista, West)
eastern
David G. Penney
786-7182
245
Program Itinerant - Autism (East)
eastern
Jody Beckett-O'Leary
757-4631
 
Program Itinerant - Autism (Avalon East)
eastern
Jeannie Hodder
757-4635
 
Data Coordinator - Student Support Services
eastern
Evelyn Lundrigan
757-2367
 
Program Itinerant - Student Support Services
eastern
Deana Ward
757-4704
 
Program Itinerant - Student Support Services
eastern
Janice McKay
757-4704
 
Program Itinerant - Student Support Services
eastern
Lynnette Coish
758-2703
 
Program Itinerant - Literacy/Numeracy Teacher (Burin)
eastern
Stephanie Grandy
891-6100
254
Program Itinerant - Literacy/Numeracy Teacher K-6 (East)
eastern
Sharon Power
753-9124
268
Program Itinerant - Literacy/Numeracy Teacher (West)
eastern
Carol Ann Crane
786-7182
244
Program Itinerant - Literacy/Numeracy Teacher Support (East)
eastern
Colleen King
753-9124
266
Program Itinerant - Numeracy Teacher 7-12 (East)
eastern
Heather Peddle
753-9124
252
Program Itinerant - Literacy/Numeracy Teacher Support (Vista)
eastern
Susan Howell
466-3401
237
School Health Promotion Liaison Consultant (Avalon East)
eastern
Mariel Parcon
758-2388
 
School Health Promotion Liaison Consultant (Burin/Vista/Avalon West)
eastern
Peggy Orbasli
 
 
Centre for Distance Learning & Innovation (DOE) - Guidance Counsellor
eastern
Jim Paul
 
 
Curriculum Clerk
eastern
Brenda Hickey
758-2700
 
Curriculum Clerk
eastern
Diane Doyle
758-2704
 
Educational Psychologist
eastern
Stephanie Finn
758-2713
 
Educational Psychologist
eastern
Wendy Edgecombe
758-2346
 
Educational Psychologist
eastern
Jennifer Dunford
758-2375
 
Educational Psychologist
eastern
Mary Prowse-Flynn
758-2368
 
Educational Psychologist
eastern
Peggy Hann
758-2374
 
Educational Psychologist
eastern
Nancy Lush
758-2369
 
Educational Psychologist
eastern
Nelson Sheppard
758-2373
 
Educational Psychologist
eastern
Catherine Power
758-2376
 
Educational Psychologist
eastern
Paula Jacobs
757-4627
 
Educational Psychologist
eastern
Joyce Smith
757-4628
 
Educational Psychologist
eastern
Sophia Slaney
757-4629
 
Educational Psychologist (Avalon West)
eastern
Cynthia Hicks
786-7182
236
Educational Psychologist (Avalon West)
eastern
Dayle Denney
786-7182
247
Educational Psychologist (Avalon West)
eastern
Melissa Barrett
786-7182
273
Educational Psychologist (Avalon West)
eastern
Sheila Byrne
786-7182
258
Educational Psychologist (Vista)
eastern
Derek Elliott
466-3401
232
Educational Psychologist (Vista)
eastern
Michelle Davis
466-3401
231
Educational Psychologist (Burin)
eastern
Eric Short
891-6100
248
Educational Psychologist (Burin)
eastern
Beaton Walsh
891-6100
233
Speech Language Pathologist
eastern
Sarah O'Grady
753-9124
244
Speech Language Pathologist
eastern
Angela Critchell
753-9124
226
Speech Language Pathologist
eastern
Marie Stirling
753-9124
242
Speech Language Pathologist
eastern
Susan Clarke
753-9124
238
Speech Language Pathologist
eastern
Corinne Burgess
753-9124
243
Speech Language Pathologist
eastern
Denise Cooke
753-9124
258
Speech Language Pathologist
eastern
Kathleen Taylor
753-9124
227
Speech Language Pathologist
eastern
Judith Lawlor
753-9124
237
Speech Language Pathologist
eastern
Lori Penny
753-9124
260
Speech Language Pathologist
eastern
Shelia Greene
753-9124
239
Speech Language Pathologist
eastern
Marie Dawe
753-9124
241
Speech Language Pathologist
eastern
Louanne Moakler
753-9124
265
Speech Language Pathologist
eastern
Carol Ann Dick
753-9124
225
Speech Language Pathologist
eastern
Kim Lawlor
753-9124
262
Speech Language Pathologist (Avalon West)
eastern
Kelly Harris
786-7182
259
Speech Language Pathologist (Avalon West)
eastern
Renee Walsh
786-7182
260
Speech Language Pathologist (Avalon West)
eastern
Khyla Brockerville-Carey
786-7182
268
Speech Language Pathologist (Avalon West)
eastern
Kelly-Ann Russell
786-7182
346
Speech Language Pathologist (Avalon West)
eastern
Jennifer Sullivan
786-7182
253
Speech Language Pathologist (Vista)
eastern
Tracy Slade-Greening
466-3401
244
Speech Language Pathologist (Vista)
eastern
Lesley-Ann Meade
466-3401
233
Speech Language Pathologist (Vista)
eastern
Laura Power
466-3401
234
Speech Language Pathologist (Burin)
eastern
Elizabeth Ingram
891-6100
253
Speech Language Pathologist (Burin)
eastern
Marlena Hickey
891-6100
244
Itinerant Teacher Hearing Impaired
eastern
Valerie Crummell
753-9124
249
Itinerant Teacher Hearing Impaired
eastern
Cathy Lawlor
753-9124
251
Itinerant Teacher Hearing Impaired
eastern
Kelly A. Walsh
753-9124
245
Itinerant Teacher Hearing Impaired
eastern
Colleen Moyst
753-9124
285
Auditory Verbal Therapist
eastern
Nora Cahill
753-9124
247
Itinerant Teacher Hearing Impaired (Avalon West)
eastern
Tina Halleran
786-7182
275
Itinerant Teacher Hearing Impaired (Avalon West)
eastern
Nancy McDonald
786-7182
274
Itinerant Teacher Hearing Impaired (Vista)
eastern
Ramona Oates
466-3401
226
Itinerant Teacher Hearing Impaired (Burin)
eastern
Tracey Clarke- Allen
891-6100
245
Itinerant Teacher Visually Impaired
eastern
Kerri Peet
753-9124
248
Itinerant Teacher Visually Impaired
eastern
Corinne McDonald
753-9124
250
Itinerant Teacher Visually Impaired (Avalon West)
eastern
Terri Decker
786-7182
240
Itinerant Teacher Visually Impaired (Vista)
eastern
Jenny Lind
466-3401
262
School Principal (District School)
eastern
Bill Tucker
753-9124
222
Assistant Principal (District School)
eastern
Stephen Mallard
753-9124
228
Secretary (District School)
eastern
Denise Clarke
753-9124
221
Classroom teacher (District School)
eastern
Rob Newhook
753-9124
286
Classroom teacher (District School)
eastern
Krystal Webber
753-9124
223
Classroom teacher (District School)
eastern
Marie Young
753-9124
254
Classroom teacher (District School)
eastern
Rikki Leigh Smith
753-9124
286
Behavioral Itinerant, 7-12 (District School)
eastern
Mark Cole
753-9124
229
Behavioral Itinerant K-6 (District School)
eastern
Catherine Nolan
753-9124
240
Environmental Education (District School)
eastern
Helen Spencer
753-9124
261
Addictions Teacher - Adolescent Treatment Program (Pleasantville)
eastern
Krystal Webber
752-4988
 
ESL Teacher (District School)
eastern
Lindy Brophy
753-9124
230
Guidance Counsellor - Adolescent Treatment Program (Pleasantville)
eastern
Michleen Power-Elliott
752-4988
 
ESL Teacher (District School)
eastern
Tina Rowe
753-9124
263
ESL Teacher (District School)
eastern
Suzanne Murphy
753-9124
233
ESL Teacher (District School)
eastern
Tara Madden
753-9124
234
ESL Teacher (District School)
eastern
Susanne Drover
753-9124
232
ESL Teacher (District School)
eastern
Richard Walsh
753-9124
231
ESL Teacher (District School)
eastern
Colleen Wadman
753-9124
264
ESL Teacher (District School)
eastern
Cathy Anstey
753-9124
226
ESL Teacher (Holy Heart)
eastern
Katri Beresford
754-1600
 
ESL Teacher (Holy Heart)
eastern
Martha Trahey
754-1600
 
Data Analyst
eastern
Matthew Canning
757-4702
 
Assistant Director of Education
central
Bronson Collins
256-2547
 
Administrative Assistant
central
Kim Downer
256-2547
227
Senior Education Officer - Instruction & School Leadership
central
Carolyn Clarke
256-2547
277
Senior Education Officer - Instruction & School Leadership
central
David Antle
486-5847
 
Senior Education Officer - Instruction & School Leadership
central
Lloyd Burt
256-2547
314
Senior Education Officer - Instruction & School Leadership
central
Shawn Fowlow
256-2547
307
Senior Education Officer - Student Support Services
central
Margaret Buffett
256-2547
231
Secretary - Programs/Reception
central
Sandra Taylor
256-2547
221
Secretary - Programs/Student Support Services
central
Susan Young
256-2547
245
Instructional Materials Centre (IMC)
central
Kim Rogers
256-2943
 
Program Specialist - Student Support Services
central
Patti Winsor
256-2547
305
Program Specialist - Student Support Services
central
Denise Penny
256-2547
301
Program Specialist - French Programs (K-12)
central
Patricia Hooper
256-2547
248
Program Specialist - K-6 Programming
central
Dennis Barrow
256-2547
302
Program Specialist - K-6 Programming
central
Nicole Kelly
256-2547
246
Program Specialist - 7-12 Mathematics/Science
central
Kerry Snook
256-2547
304
Program Specialist - 7-12 Social Studies/English
central
Clyde Green
256-2547
249
Student Support Services - Safe & Caring Schools
central
Sharon Stokes
256-2547
312
Program Itinerant - Inclusive Education
central
Pauline Steele
256-2547
310
Program Itinerant - Autism Consultant
central
Barry Hicks
256-2547
284
Program Itinerant - Technology/PowerSchool
central
Corey Downey
256-2547
298
Itinerant Teacher for Literacy/Numeracy
central
Madonna White
629-3241
 
Itinerant Teacher for Literacy/Numeracy
central
Elaine Pike
537-2187
 
Numeracy Support Teacher (Intermediate)
central
Christopher Byrne
256-2547
308
School Health Promotion Liaison Consultant
central
Susannah Rodgers
256-2547
270
Active Schools Coordinator
central
Corey Samson
256-2547
291
Educational Psychologist
central
Keith Adey (on leave)
 
 
Educational Psychologist
central
Nancy Eaton
673-2756
 
Educational Psychologist
central
Kiah Buchanan
673-3714
 
Educational Psychologist
central
Karen Lewis
489-5608
 
Educational Psychologist
central
Julia Halfyard
258-6337
 
Educational Psychologist
central
Mark Warren
535-8280
 
Educational Psychologist
central
Chris Hodder
256-2547
250
Educational Psychologist
central
Nicole Masters
629-3241
 
Educational Psychologist
central
Robert Hiscock
533-2443
 
Speech Language Pathologist
central
Veronica Barter
256-2547
273
Speech Language Pathologist
central
Felicia Kelly
256-2547
274
Speech Language Pathologist
central
Sonya Hann
256-2547
243
Speech Language Pathologist
central
Michelle Puddister
256-2547
269
Speech Language Pathologist
central
Giselle Fraser
256-8531
 
Speech Language Pathologist
central
Natalie Finlay
489-2197
 
Speech Language Pathologist
central
Barbara Mercer
 
 
Speech Language Pathologist
central
Mary Lou Adey
489-2278
 
Speech Language Pathologist
central
Michele Critchley
489-2219
 
Speech Language Pathologist
central
Tara Collier
882-2500
 
Speech Language Pathologist
central
Jade Kearley
673-3714
 
Deaf and Hard of Hearing Itinerant
central
Kelly Cribb-Mitchell
489-3811
 
Deaf and Hard of Hearing Itinerant
central
Carol Yetman
489-3816
 
Deaf and Hard of Hearing Itinerant
central
Tina Royle
256-2547
272
Deaf and Hard of Hearing Itinerant
central
Glenda Truitt
256-2547
271
Deaf and Hard of Hearing Itinerant
central
Julie Martin
674-5336
 
Visual Itinerants
central
Jacqueline Kelly
489-2150
 
Visual Itinerant
central
Glenda Truitt
256-2547
 
Assistant Director of Education
western
George Keeping
637-4006
 
Administrative Assistant
western
Wanda White
637-4007
 
Senior Education Officer - Instruction & School Leadership
western
Beverley May
637-4032
 
Senior Education Officer - Instruction & School Leadership
western
Betty Powers-Smith
623-2562
 
Senior Education Officer - Instruction & School Leadership
western
Truman Greenham
637-4647
 
Senior Education Officer - Instruction & School Leadership
western
Paul Rose
637-4623
 
Senior Education Officer - Student Support Services
western
Eugene May
637-4616
 
Confidential Secretary - Programs/Student Support Services
western
Tammy Allen
637-4645
 
Secretary
western
Alison Hurley
637-4042
 
Confidential Secretary
western
Denise Gushue
637-4000/1115
 
Program Specialist - Student Support Services
western
Lisa Wheeler
637-4004
 
Program Specialist - Student Support Services
western
Dan Smith
623-2569
 
Program Specialist - French Programs (K-12)
western
Darlene Smith-Osmond
637-4003
 
Program Specialist - K-6 Programming (North/Central)
western
Lois Burden
623-2566
 
Program Specialist - K-6 Programming (Central/South)
western
June Abbott
637-4020
 
Program Specialist - 7-12 Math/Science/Technology
western
Sean O'Neill
637-4011
 
Program Specialist - 7-12 ELA/Social Studies/Fine Arts
western
Sherri Sheppard
637-4019
 
Student Support Services - Itinerant - Assistive Technology
western
Paul May
637-7462
 
Student Support Services - Itinerant - Assessor
western
Vanessa McAuley-Caravan
637-4524
 
Student Support Services - Itinerant - Guidance Counsellor/Assessor
western
Leslie Ward
637-4634
 
Student Support Services - Itinerant - Autism
western
Christine Manuel
637-4037
 
Student Support Services - Itinerant - Enrichment
western
Christine Elliott
637-4604
 
Student Support Services - Itinerant - Inclusion
western
Linda Chaisson
637-4612
 
Student Support Services - Itinerant - Outdoor Education
western
Margaret McKeon
637-4033
 
Student Support Services - Itinerant - Safe & Caring Schools
western
Betty Tilley
637-4009
 
Student Support Services - Itinerant
western
Lynn Froude
643-9525
37
Itinerant Teacher for Literacy/Numeracy (K-6)
western
Andrew Burke
637-4606
 
Itinerant Teacher for Literacy/Numeracy (K-6)
western
Allison Tucker
637-7136
 
Itinerant Teacher for Numeracy (7-12)
western
Jason Reid
637-1047
 
Alternate Education Teacher (Pathfinder Teacher)
western
Paul Riley
637-6707
 
Alternate Education Teacher (PowerSchool CB)
western
Mike Burt
637-6769
 
Alternate Education Teacher (PAS)
western
John Dennison
634-5258
 
Alternate Education Teacher (Pathfinders Stephenville)
western
Perry White
643-4360
 
Alternate Education Teacher
western
Carson Froude
643-3950
 
Alternate Education Teacher (Pathfinders Stephenville)
western
Dwayne Parsons
643-4360
 
Alternate Education Teacher
western
Meghan Power
637-4622
 
English Second Language (ESL) Teacher
western
Tracey Hogan
639-8945
 
English Second Language (ESL) Teacher
western
Lana Reid
639-8945
 
Western Memorial Hospital Teacher
western
Elaine Halbot
637-5000
5431
School Health Promotion Liaison Consultant
western
Bill Allan
637-4021
 
Itinerant Teacher - Hearing Impaired
western
Doug Boger
637-4024
 
Itinerant Teacher-Hearing Impaired
western
Kevin Hennessey
637-4025
 
Itinerant Teacher Hearing Impaired/Assistive Technology
western
Paul May
637-7462
 
Itinerant Teacher-Hearing Impaired
western
Colleen O'Leary
643-9525
10
Itinerant Teacher Visually Impaired
western
Barry Bennett
623-2010
 
Itinerant Teacher Visually Impaired
western
Margaret Merrigan
643-2927
 
Itinerant Teacher Visually Impaired
western
Chris Hutchings
643-9525
19
Itinerant Teacher Visually Impaired
western
Gillian Robson-Hoffe
634-4233
 
Educational Psychologist
western
Michelle Breen-Gill
637-4636
 
Educational Psychologist
western
Tracy Drover
695-3186
218
Educational Psychologist
western
Kevin Dunphy
643-9525
17
Educational Psychologist
western
Joanne Gallagher-Duffy
637-4633
 
Educational Psychologist
western
Thomas George
643-9525
12
Educational Psychologist
western
Dale Hunt
643-9525
13
Educational Psychologist
western
Bridget Kendall-Power
637-4635
 
Educational Psychologist (SACS)
western
Corrine MacDonald
643-2927
 
Educational Psychologist
western
Marcie Parsons-Chaulk
635-2328
 
Educational Psychologist
western
Shawn Rumbolt
623-2557
 
Speech Language Pathologist
western
Patti Brake
637-4022
 
Speech Language Pathologist
western
Angela Foster
637-0405
 
Speech Language Pathologist
western
Heather Fraser
643-9525
23
Speech Language Pathologist
western
Penny Gale-Pittman
643-3442
15
Speech Language Pathologist
western
Sadie Genge
637-4023
 
Speech Language Pathologist
western
Amanda Matthews
695-3186
217
Speech Language Pathologist
western
Sheila Rowe
458-2457
 
Speech Language Pathologist
western
Allison Stark
635-2353
 
Assistant Director of Education
labrador
Fiona Frawley
896-2431
224
Senior Education Officer
labrador
Desmond Sellars
896-2431
233
Administrative Assistant
labrador
Karen Combden
896-2431
225
Secretary (Programs) / Receptionist
labrador
Lavenia Dyson-Burkhart
896-2431
221
Curriculum Centre Secretary
labrador
Rose Hamel
896-2431
241
Program Itinerant - Inclusion/Autism/FASD
labrador
Jenna Buckle
896-2431
244
Program Specialist - Grade 7-12 Language Arts/Social Studies
labrador
Sherry Jennings
896-2431
230
Program Specialist - Inuit Programming
labrador
Sarah Townley
896-2431
239
Program Specialist - Grade K-6 Language Arts
labrador
Wendy Marsh
896-2431
232
Program Specialist - Core/French Immersion K-12
labrador
Roxann O'Quinn
896-2431
236
Program Specialist - Grade 7-12 Math/Science
labrador
Robert Swyer
709-896-2431
238
Program Specialist - Student Support Services
labrador
Faron Sheppard
896-2431
229
Guidance/ABE
labrador
Corby Roberts
896-2431
288
Program Itinerant - Educational Assessment Specialist
labrador
Stephen Alexander
896-7388
 
Program Itinerant - Educational Assessment Specialist
labrador
Tina Alexander
896-7348
 
Program Itinerant - Educational Assessment Specialist
labrador
Steve Loder
282-5396
 
Program Itinerant - Educational Psychologist
labrador
Lori McNeill
896-2010
 
Program Itinerant - Speech Language Pathologist
labrador
Angela Jacque
896-7346
 
Program Itinerant - Speech Language Pathologist
labrador
Sandy Crowley
 
 
Program Itinerant - Speech Language Pathologist
labrador
*** VACANT ***
896-8102
 
Program Itinerant - Deaf and Hard of Hearing
labrador
Mel Harris
282-5576
 
Program Itinerant - Literacy Numeracy Support
labrador
Janet Wiseman
896-2906
 
Program Itinerant - Literacy Numeracy Support
labrador
Sarah LaCosta
282-2620
 

Human Resources Division
Position/Title (Division)
Region
Name
Telephone
Ext
Assistant Director of Education (HR - Provincial)
eastern
Gerald Buffett
758-2345
 
Administrative Assistant
eastern
Elaine Forma
758-2345
 
Senior Education Officer
eastern
Susan Murray
758-2702
 
Senior Education Officer
eastern
Lloyd Collins
758-2391
 
Clerk IV (Teaching Staff - Education)
eastern
Cindy Drodge
758-2709
 
Personnel Clerk (Teaching Staff)
eastern
Barbara Meadus
757-4608
 
Personnel Clerk (Teaching Staff)
eastern
Gloria Elliott
758-2378
 
Director of Human Resources (Support Staff)
eastern
Alicia Sainsbury
758-2339
 
Human Resources Manager (Support Staff)
eastern
Kyle Vardy
757-4649
 
Human Resources Manager (Recruitment and Benefits)
eastern
Catherine Senior
757-4651
 
Human Resources Manager (Student Assistants)
eastern
Kathleen O'Shea
757-4659
 
Occupational Health and Safety Manager
eastern
Mike Johnson
757-4703
 
Clerk IV (Support Staff and Student Assistants)
eastern
Holly Swain
757-3420
 
Senior Education Officer
central
Elizabeth Green
256-2547
226
Senior Administrative Officer
central
Kelly Ann Kinden
256-2547
237
Human Resources Manager
central
Carol Ann Reid
256-2547
223
Human Resources Officer
central
Gary Cahill
256-2547
290
Human Resources Assistant
central
Joan Porter
256-2547
228
Senior Education Officer
western
Delores Clarke-Genge
637-4008
 
Human Resources Assistant (Teacher Support)
western
Jeannie Park
634-4216
 
Senior Administrative Officer
western
Leanne Wells
637-4619
 
Human Resources Manager
western
**** VACANT ****
637-6728
 
Human Resources Assistant (Support Staff/Student Assistants)
western
Alison Blanchard
637-4639
 
Senior Education Officer
labrador
Andrew Battcock
896-2431
231
Human Resources Assistant
labrador
Caitlin Bock
896-2431
227

Finance and Business Administration Division
Position/Title (Division)
Region
Name
Telephone
Ext
Assistant Director of Education (Finance - Provincial)
eastern
Lawrence Blanchard
758-2382
 
Administrative Assistant
eastern
Susan Clarke
758-2382
 
Director of Information Technology
eastern
Craig Butt
758-2357
 
Manager of Information Technology
eastern
Chris Crane
758-2340
 
LAN Administrator
eastern
Cathy Ward
757-4655
 
LAN Administrator
eastern
Sam Prior
758-2362
 
LAN Administrator
eastern
Sheldon Pittman
279-7606
 
LAN Administrator
eastern
Harvey Jacobs
758-2389
 
Network Architect
eastern
Doug Manning
758-0017
 
Web Design Specialist
eastern
Geoff Taylor
757-4646
 
Computer Support Specialist
eastern
Barry Noel
 
 
Computer Support Specialist
eastern
Bill Crann
 
 
Computer Support Specialist
eastern
Corey Gosse
 
 
Computer Support Specialist
eastern
Darren Greening
 
 
Computer Support Specialist
eastern
Fred Cleal
 
 
Computer Support Specialist
eastern
Gail Mercer
 
 
Computer Support Specialist
eastern
Greg Malone
 
 
Computer Support Specialist
eastern
Jason Maher
 
 
Computer Support Specialist
eastern
Joanne Keough
 
 
Computer Support Specialist
eastern
Ken Callahan
786-0474
 
Computer Support Specialist
eastern
Murray Andrews
 
 
Computer Support Specialist
eastern
Patrick O'Driscoll
 
 
Computer Support Specialist
eastern
Paul Hunt
 
 
Computer Support Specialist
eastern
Rob Burge
 
 
Computer Support Specialist
eastern
Toby Bolt
 
 
Comptroller/Director of Financial Services
eastern
Juliah Chislett
757-4626
 
Director of Procurement and Business Services
eastern
Larry Guinchard
758-2337
 
Internal Auditor
eastern
***Vacant***
 
 
Manager of Accounting
eastern
Jason Riddle
758-2342
 
Manager of School Accounting
eastern
Julian Chafe
758-2468
 
Manager of Budgeting
eastern
Pam Thornhill
757-4863
 
Senior Accountant (School Support)
eastern
Ashley Gray
758-2497
 
Senior Accountant
eastern
Sonia Smith
757-4610
 
Senior Accountant
eastern
Stephanie Sharpe
758-2338
 
Budget Analyst
eastern
Maxine Miller
758-2352
 
Manager of Payroll
eastern
Susan Reddick
758-0029
 
Accounting Clerk I
eastern
April Pink
758-2917
 
Accounting Clerk I
eastern
Brittany Quilty
758-2316
 
Payroll Clerk (Student Assistants/Teachers)
eastern
Peggy Didham
758-2355
 
Payroll Clerk (Student Assistants/Teachers)
eastern
Roslen Kenny
758-2354
 
Payroll Clerk (Support Staff - Teachers/Student Assistants/Grants)
eastern
Bridget Reddy
758-3057
 
Payroll Clerk (Support Staff - Vista/Avalon West)
eastern
Cheryl Batterton
758-3258
 
Payroll Clerk (Support Staff - Central Region)
eastern
Gina Manuel
758-2353
 
Payroll Clerk (Support Staff - Avalon East Region)
eastern
Jean Rickert
758-2344
 
Payroll Clerk (Support Staff - Labrador / Burin Regions)
eastern
Terri Bimm
757-4621
 
Payroll Clerk (Support Staff - Western Region)
eastern
Tina Watton
758-2390
 
Buyer
eastern
Jamie Whitten
757-4701
 
Data Entry Clerk (TCAS/Data Entry)
eastern
Pauline Garland
758-3038
 
Accounts Supervisor
eastern
Colleen McCormack
758-2396
 
Accounts Payable Clerk
eastern
Goldie Gillingham
757-4623
 
Accounts Payable Clerk
eastern
Jennifer Crowe
758-3018
 
Accounts Payable Clerk
eastern
Juanita Butler
757-4620
98
Accounts Payable Clerk
eastern
Sharon Summers
758-3468
 
Accounts Payable Clerk
eastern
Sheila Evely
758-2397
 
Accounts Payable Clerk
eastern
Sherry Miller
758-2904
 
Accounts Receivable Clerk
eastern
Toni Dray
757-4656
 
Accounts Receivable Clerk
eastern
Shelley St. Croix
758-2939
 
Receptionist
eastern
Marie Murphy
758-2372
 
Manager of Procurement
eastern
Karen Bromley
757-4650
 
Requisition Clerk
eastern
Charlene Escott
757-4622
 
Requisition Clerk
eastern
Trina Corcoran
758-2822
 
Secretary (Finance/HR)
eastern
Isabelle Critchell
757-4644
 
Manager of Information Technology
central
Gordon Moller
256-2547
241
LAN Administrator
central
Tim Hill
256-2547
251
Computer Support Specialist
central
Berkley Bown
651-1107
 
Computer Support Specialist
central
Janice Collins
489-5836
 
Computer Support Specialist
central
Kent Reid
673-3866
 
Computer Support Specialist
central
Mike Connelly
651-1107
 
Computer Support Specialist
central
Peter Walach
489-5887
 
Manager of Finance and Administration
central
Amanda Broderick
256-2547
225
Account Team Supervisor (Temp)
central
Geraldine Blackmore
256-2547
281
Director of School Financial Support and Administration
western
Brian Feltham
637-4013
 
Accounts Payable Clerk
western
Lois Blanchard
637-4617
 
Senior Systems Analyst
western
Rodney Batten
637-4618
 
Computer Support Specialist / E-Learning Facilitator
western
Andrea Neville
637-4048
 
Computer Support Specialist
western
John Doyle
695-3551
 
Computer Support Specialist
western
Lucas Chaulk
637-4018
 
Computer Support Specialist
western
Mike Benoit
643-2289
 
Computer Support Specialist
western
Mike Green
623-2568
 
Computer Support Specialist (Labrador Straits)
western
Peter Fowler
927-5411
232
Computer Support Specialist
western
Reuben Ginn
636-6748
 
Computer Support Specialist
western
Steve Callahan
637-4018
 
Manager of Special Funding & Projects
labrador
George Michelau
896-2431
223
Accounts Clerk
labrador
Ann Marie Chiasson
896-2431
226
Secretary (Finance/HR)
labrador
Melanie Holloway
896-2431
271
Manager, Information Technology
labrador
Dwayne Cornect
896-2431
235
Computer Support Specialist
labrador
Brian Dalton
922-2813
 
Computer Support Specialist
labrador
Pat Dalton
944-7731
 
Computer Support Specialist
labrador
Preston Snow
896-3366
 

Operations Division
Position/Title (Division)
Region
Name
Telephone
Ext
Assistant Director of Education (Operations - Provincial)
eastern
Anthony Stack
758-2701
 
Administrative Assistant
eastern
Cathy Martin
758-2701
 
Director of Facilities & Custodial Management
eastern
Jim Sinnott
758-2363
 
Plant Office Clerk
eastern
Cavelll Durdle
758-2711
 
Technical Report Analyst
eastern
Calvin Matchim
757-4602
 
Manager of Facilities
eastern
Bruce Morey
730-0594
 
Regional Operations Manager
eastern
Tyson Pye
786-5493
 
Maintenance Clerk
eastern
Melissa Pender
758-2725
 
Maintenance Supervisor (Evenings)
eastern
Rafail Loshi
758-2716
 
Maintenance Supervisor
eastern
Donny Pender
757-2091
 
Maintenance Supervisor
eastern
Peter Roberts
757-2090
 
Maintenance Supervisor
eastern
Larry Smallwood
758-2714
 
Regional Operations Manager (Vista)
eastern
Vanda Dove
466-3401
227
Secretary - Bus Deport
eastern
Pauline Walsh
891-7100
 
Operations Manager (Energy Management)
eastern
Chris Cahill
757-4669
 
Director of Student Transportation
eastern
Darrin Feehan
758-2361
 
GIS Specialist / Transportation
eastern
Carla Bradley
758-2358
 
Manager of Contracted Student Transportation
eastern
Leanne Hubert
758-2394
 
Transportation Safety Compliance Officer
eastern
Melissa Taylor
757-4664
 
Transportation Clerk
eastern
*** VACANT ***
 
 
Operations Manager / Busing Supervisor (Burin)
eastern
Derek Newhook
891-6100
246
Secretary (Burin Depot)
eastern
Julie Mitchell
891-7100
221
Manager of Facilities
central
Wayne Gilbert
256-6141
 
Operations Manager
central
Shawn Laite
256-3571
 
Operations Manager
central
Chris Ivany
486-1139
 
Manager, Student Transportation
central
Paul Matheson
424-1540
299
Busing / Transportation Clerk
central
Nicole Ford
256-2547
238
Electrician
central
Navin Gillingham
256-8643
 
Utility Worker 1
central
Dave Murray
 
 
Equipment Operator 2
central
Claude Poirier
 
 
Manager of Student Transportation
western
Ian Sinclair
637-4620
 
Confidential Secretary (Busing)
western
Kimberly Sheppard
637-4040
 
Manager of Facilities & Maintenance
western
Craig Butt
637-4624
 
Operations Manager
western
Rocky Bromley
637-4029
 
Operations Manager
western
Annette George
637-4045
 
Operations Manager
western
Todd Penney
637-4625
 
Confidential Secretary - Operations/Busing
western
Joanne Fleet
637-4638
 
Maintenance Foreman
western
Monty McAuley
637-4030
 
Maintenance Foreman (Port aux Basques)
western
Bob Richards
695-3146/8840
 
Maintenance Foreman (Stephenville)
western
Larry Benoit
649-1411
 
Maintenance
western
Rex Hillier
454-1144
 
Maintenance
western
Randy Moores
456-7286
 
Maintenance
western
John White
861-3216/7612
 
Maintenance
western
Andy Connors
637-4030
 
Maintenance
western
Steve Jenniex
632-6862
 
Maitnenance
western
Larry Leroy
637-4030
 
Maintenance
western
Lloyd Morgan
632-6862
 
Maintenance
western
Garry Pinksen
632-6862
 
Maintenance
western
Todd Sheppard
637-4030
 
Maintenance
western
Shane Dollimount
649-0807
 
Maintenance
western
Sean Skinner
649-7667
 
Electrician
western
Dean Christopher
637-4030
 
Electrician
western
Dwayne Patey
637-4030
 
Manager of Plants & Facilities
labrador
Wade Wilcox
896-2431
274
Manager of Student Transportation
labrador
Mike Cole
282-3763
 
Supervisor, Student Transportation
labrador
Brian Wall
896-6025
 
Suite 601, Atlantic Place
215 Water Street
St. John's, NL · A1C 6C9
Tel: (709) 758-2372 · Fax: (709) 758-2706
Terms of Use | Privacy Policy | Site Map | Feedback | Contact

© 2014 Newfoundland & Labrador English School District
All Rights Reserved.